niedziela, 17 września 2017

Rower a koszty firmowe

Samochód jako środek transportu znajduje się na wyposażeniu niemalże każdej firmy. Wyjazdy służbowe, dojazdy do klientów lub poruszanie się pomiędzy różnymi oddziałami przedsiębiorstwa, to tylko kilka z wielu możliwości, jakie daje służbowy samochód. A co z rowerem? Czy rower może pełnić rolę firmowego środka transportu? Czy można zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodu?


Rower jest dość nietypowym wydatkiem w działalności gospodarczej. Wydawać by się mogło, że korzystają z niego tylko kurierzy lub dostawcy pizzy. W rzeczywistości, z takiego środka transportu może korzystać każde przedsiębiorstwo bez względu na branżę, np. lekarze przemieszczający się pomiędzy różnymi gabinetami lub przedstawiciele handlowi, których praca polega na rozmowach z klientami z różnych rejonów miasta. Jest wiele sytuacji, w których rower sprawdzi się świetnie jako firmowy środek transportu. Musimy jednak spełnić kilka warunków, by móc zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodu.

Kiedy rower można zaliczyć do kosztów przychodu?

Za koszty uzyskania przychodu przez przedsiębiorcę uznaje się wszystkie gospodarczo uzasadnione wydatki, które są związane z prowadzoną działalnością. Mają one na celu osiągnięcie przychodu lub zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Gdy udowodnimy, że rower służy nam do wykonywania obowiązków służbowych (np. ułatwia dotarcie do klienta i poruszanie się po mieście w godzinach szczytu) oraz będziemy go wykorzystać tylko do tego celu, możemy zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodu.

Rower czy samochód?

Istotne jest też, że posiadanie samochodu oraz roweru na wyposażeniu firmy nie wyklucza się. Samochód może być wykorzystywany do dłuższych tras lub w okresie jesienno-zimowym. Rowerem zaś możemy dojeżdżać do pracy w lecie, by zaoszczędzić na paliwie. To także dobry wybór dla przedsiębiorców, którzy dbają o zdrowie i kondycję oraz dla tych, którym zależy na ochronie środowiska. Rower będzie także dobrym środkiem zastępczym w przypadku awarii samochodu.

Do innych zalet roweru możemy zaliczyć:
  • Niskie koszty eksploatacji
  • Brak wymogu tankowania
  • Brak wymogu opłacania wysokiego ubezpieczenia

Kiedy należy poddać rower amortyzacji?

O tym, czy rower należy poddać amortyzacji decyduje jego cena. Jeżeli jego wartość nie przekracza 3500 zł można zaksięgować go bezpośrednio w firmowych kosztach. W przypadku droższego sprzętu, którego przewidywany okres użytkowania przekracza rok należy w pierwszej kolejności wpisać go do Ewidencji Środków Trwałych, a następnie poddać amortyzacji. Ustalona stawka na rower wynosi 18%. W przypadku tzw. małych podatników istnieje możliwość dokonania jednorazowego odpisu, nawet gdy cena sprzętu przekracza 3,5 tys. zł.

Rower będzie świetnym rozwiązaniem dla tych przedsiębiorców, których charakter pracy wymaga dużej mobilności i poruszania się po zakorkowanych ulicach w godzinach szczytu. Sprawdzi się szczególnie latem i wiosną, gdy samorządy rozpoczynają remonty dróg. Będzie też dobrym wyborem dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą wymagającą dojazdów do klienta.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz